Doutník Vám musí vonět a chutnat
Výběr prvního doutníku pro začínajícího kuřáka nemusí být úplně jednoduchý. V následujícím textu najdete rady pro začátečníka, které doufáme, že Vám pomohou. Při výběru doutníků nevybíráte pouze podle značky a ceny, ale především dle vašich chuťových a čichových smyslů.
Vhodnou volbou pro vyzkoušení různých druhů doutníků jsou samplery, kde jsou doutníky balené po jednom kusu. Máte možnost vyzkoušet několik druhů najednou a pak se rozhodnout pro nákup většího množství, který Vám nejvíce zachutnal.
Jak a podle čeho vybrat doutník
a) Vybírané doutníky by měli být stejné barvy. Ne vždy je pravda, že kubánské doutníky tmavé barvy, jsou silnější, mají výraznější chuť apod. než doutník světlé barvy.
b) Doutníky by měl mít krycí list v dobrém stavu, tzn. nesmí být poškozený nebo moc žilnatý a jeho povrch by měl být přirozeně lesklý. Povrch a vzhled krycích listů se odlišuje podle toho, kde byl tento list pěstován. Krycí listy z Kuby na oko s hedvábným vzhledem, mají hladký povrch. Jemně hrbolaté listy s mastným olejovým povrchem pocházejí z Kamerunské oblasti. Tabákové listy z Connecticutu jsou více barevné než ekvádorské a mají velmi dobrý lesk.
c) Doutníky nesmí být suché ani křehké. Doutník v dobré kondici by měl být pevný a hladký. Při jemném stisku mezi palci musíte cítit jeho poddajnost. Nikdy nesmí listy praskat, na jeho povrchu by neměli být narezavělé místa (fleky).
d) Vždy vybírejte doutníky podle toho, jak je kuřák zkušený. Začátečník v kouření doutníků by měl začít s menšími doutníky (délka cca 12,5 cm, menší průměr). Zkušenější kuřák již může vybírat větší robustnější doutníky, které mohou být silné a chuťově výrazné. Doutníky velikosti Double Corona nebo Churchill jsou ideální volbou pro odpočinek po dobrém jídle.
Co ještě vědět o doutníkách
Při dodržení správných podmínek při uskladnění, probíhá fermentace stále a doutníky dozrávají. Silnější, chuťově výraznější doutníky dozrávají lépe než slabší. Při dlouhém skladování má slabší doutník tendenci ztrácet svoji původní vůni. Aby se tomu zamezilo a podpořilo se dobré vyzrávání, dodávají se kvalitní ručně balené doutníky do prodeje minimálně za rok a déle po datumu, kdy byly dovezené.
Při jejich výběru hraje důležitou roli i obal. V nabídce najdete doutníky balené papírové krabičce nebo v krabici z cedrového dřeva. Cedrové dřevo brzdí proces vysušování a napomáhá zrání tabáku. Jednotlivé doutníky jsou v balení převážně balené do celofánu.
Další věcí, které zaujmou oko nejen kuřáka doutníku, jsou etikety. Potisky cedrových boxů, etikety na doutnících apod. jsou často velmi detailně zpracované plné obrázků a atraktivních motivů. Velká řada z nich má vysokou sběratelskou hodnotu.
Jak skladovat doutníky?
Po nákupu se musí doutníky správně skladovat. Jejich největšími nepřáteli jsou místnosti s klimatizací nebo s ústředním topením.
Doutníky se musí uchovávat ve vlhkém prostředí, kde není zima ani horko. Optimální vlhkost pro skladování je 65–75 %, teplota 18–21 °C. Právě tyto podmínky jsou optimální pro uchovávání, takže doutníky nevysychají a nekřehnou. Vlhčí prostředí doutníků napomůže k jejich zrání. Všichni, kdo to s kouřením doutníků myslí vážně a chtějí mít doutníky v dobré kondici, si pro jejich uskladnění pořizují humidory na doutníky. Humidor je dřevěný box, schránka pro doutníky (vnitřek vyložený cedrovým dřevem) se zavíracím víkem nebo dvířky. V humidoru je pomocí zvlhčovače udržovaná optimální vlhkost pro jejich skladování.